ilive
07 دی 1401 - 18:31

تکمیل بزرگراه‌ها از محل تهاتر نفت/سرمایه گذار خارجی حمایت می شود

اردبیل - مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: توسعه بزرگراه‌های استان اردبیل در قالب تهاتر نفت با سرعت به پیش می‌رود و امیدواریم از این محل منابع مناسبی جذب کنیم.

محبوب حیدری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: با پیگیری استاندار اردبیل تلاش بر جذب سرمایه گذار خارجی برای جذب منابع تهاتر نفت است تا راه‌های مواصلاتی استان اردبیل در کوتاه‌ترین زمان به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه استاندار اردبیل پروسه جذب سرمایه گذار خارجی و تأمین منابع از محل تهاتر نفت را برای توسعه بزرگراه‌ها به جد دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: در هفت ماه گذشته بخش عظیمی از این فرآیند انجام شده تا با هماهنگی وزارت نفت، راه و دستگاه‌های نظارتی این کار به سرانجام رسیده و از محل تهاتر نفت برای ۳۰۰ کیلومتر توسعه بزگراه استان منابع تأمین شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: تکمیل ۳۰۰ کیلومتر بزرگراه نیاز به ۶ هزار میلیارد تومان منابع دارد که اگر این منابع تخصیص یابد ما در مدت دو سال می‌توانیم این پروژه‌ها را به سرانجام برسانیم.

حیدری افزود: سالانه با تأمین ۳ هزار میلیارد تومان به راحتی می‌توان ۱۵۰ کیلومتر بزرگراه را در هر سال به بهره برداری رساند که هیچ مانعی در جذب اعتبارات و منابع نیز وجود ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای پیمانکار محور پارس آباد – سربند – مشگین شهر ۱۹۰ میلیارد تومان بدهی داریم و در سایر پروژه‌ها نیز به همین میزان بدهی به پیمانکاران بومی و غیربومی وجود دارد اما تلاشگران این عرصه با صبوری و حوصله سعی دارند کار را به پیش ببرند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با قدردانی از استاندار اردبیل، نمایندگان مجلس و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در یک سال گذشته برای بهره مندی راه‌های استان از ردیف ملی اعتبارات بیان کرد: با ردیف دار شدن راه‌های شریانی استان از منابع بودجه‌ای دولت تخصیص اعتبارات را متقبل شده و در حقیقت سعی بر سرعت دادن به پروژه‌های زیربنایی و اساسی است.

حیدری تصریح کرد: در حال حاضر ۵۵۰ کیلومتر راه‌های مواصلاتی در این استان اعم از پارس آباد به مشگین شهر، سه راهی صحرا – گرمی – بیله سوار، اردبیل – سرچم، اردبیل – آستارا و اردبیل – سراب مجوز بهره مندی از ردیف ملی اعتبارات سالانه را دارند.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ کیلومتر بزرگراه در مناطق مختلف استان در حال اجراست، اظهار کرد: تکمیل این پروژه‌ها با اولویت در حال انجام است و راه‌هایی که نزدیکی شهرها و در مسیر پرترافیک قرار دارند در اولویت توسعه و تکمیل قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت استان اردبیل در بهره مندی از بزرگراه‌ها مناسب نیست و ما نمی‌توانیم خودمان را با استان‌های همسایه تبریز و رشت مقایسه کنیم چرا که آمار تردد جاده‌های آنها بسیار بالاست و این اصل را باید قبول کنیم که ما در بحث توسعه بزرگراه‌ها دچار عقب ماندگی تاریخی هستیم.

حیدری بیان کرد: منابع دولتی هرچند با تلاش استاندار و نمایندگان سالانه به این پروژه‌ها اختصاص می‌یابد اما با توجه به بالا بودن هزینه توسعه بزرگراه ما با این منابع محدود نمی‌توانیم کار را به پیش ببریم و در این حوزه موفق عمل کنیم.

شاخص توسعه بزرگراه‌های اردبیل به ۲۷ درصد رسیده است

حیدری تصریح کرد: امسال ۵۰ کیلومتر بزرگراه افتتاح کردیم تا شاخص استان به توسعه بزرگراه‌ها از عدد ۲۱ به ۲۷ درصد برسد که این رشد ۶ درصد امیدبخش است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: تا شهریور سال آینده قرار است ۵۰ کیلومتر بزرگراه دیگر به بهره برداری برسد تا ما به میانگین کشوری نزدیک تر شویم.

حیدری افزود: ما از ظرفیت نمایندگان و پیگیری‌های مسئولان دلسوز استانی و کشوری استفاده کردیم تا اعتبار جذب شده در توسعه بزرگراه‌ها در سال گذشته از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید و امسال نیز همین رویکرد با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی راهکار اول را در این زمینه تأمین اعتبار از محل ماده ۵۶ و فاینانس بانکی اعلام کرد و گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان از این محل به پروژه‌های بزرگراهی استان کمک شده که بانک‌های عامل برای محور اردبیل – سرچم، مشگین شهر – سربند و کلور – درام این منابع را اختصاص داده اند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل تصریح کرد: از محل تهاتر نفت نیز ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای محور اردبیل – سرچم اختصاص یافته و تلاش می‌کنیم برای بزرگراه گرمی به بیله سوار و اردبیل به مشگین شهر نیز از همین محل منابع مورد نیاز را تأمین کنیم.

حیدری اظهار کرد: در حال حاضر هزینه احداث هر کیلومتر بزرگراه در تپه ماهور ۳۰ میلیارد تومان، هر کیلومتر احداث تونل ۳۰۰ میلیارد تومان و پل خاص نیز ۳۰۰ میلیارد تومان است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 941138