ilive
30 دی 1401 - 10:48

توجه ویژه دولت به دانش‌بنیان‌های محیط زیستی

رئیس سازمان محیط زیست گفت: دولت سیزدهم نسبت به دانش‌بنیان‌ها در همه ابعاد مخصوصا مسائلی که مربوط به محیط زیست انسانی و طبیعی است، از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کند و این توصیه ما به همه دستگاه‌های اجرایی کشور است که خوشبختانه معاونت علمی ریاست جمهوری هم در این زمینه به صورت خوب کار را راهبری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه آیین افتتاح طرح‌های زیست محیطی مجتمع فولاد مبارکه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه تحریم‌ها در کشور ما تبدیل به فرصت‌ها شده است.

وی افزود: یکی از دستاوردهای اصلی تحریم‌ها، مباحث مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان و تکیه بر نیروهای جوان داخلی است؛ دولت سیزدهم نسبت به دانش‌بنیان‌ها در همه ابعاد مخصوصا مسائلی که مربوط به محیط زیست انسانی و طبیعی است، از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کند و این توصیه ما به همه دستگاه‌های اجرایی کشور است که خوشبختانه معاونت علمی ریاست جمهوری هم در این زمینه به صورت خوب کار را راهبری می‌کند.

سلاجقه با بیان اینکه فولاد جزو صنایع آلاینده و آب‌بر است، عنوان کرد: فولاد مبارکه یکی از نقاط هدفی بوده که بیشتر مردم و انسان‌هایی که کمتر آگاهی داشتند، آن را مورد هدف قرار می‌دادند و می‌خواهند که حتما این مسأله شفاف‌سازی شود؛ خوشبختانه در فولاد مبارکه کارهای زیربنایی خیلی خوبی انجام شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در برنامه‌ریزی که برای سال آینده فولاد مبارکه انجام شده، حدود ۵ میلیارد دلار به پروژه‌هایی که غالبا محیط زیستی هستند اختصاص یافته و این واقعا رویکرد بسیار خوبی است.

وی بیان کرد: ما امروز دو پروژه اصلی را اینجا افتتاح کردیم؛ یکی از این پروژه‌ها، پساب ۹ شهر اصفهان را جمع‌آوری و تصفیه می‌کند و از ۱۴ میلیون متر مکعب آبی که اینجا استفاده می‌شود، حدود ۸ میلیون متر مکعب آن را تأمین می‌کند و پروژه دوم فاز دوم تصفیه خانه بود که اسمز معکوس را استفاده کرده بودند و در سطح خاورمیانه یکی از بزرگترین پروژه‌های تصفیه آب به شمار می‌رود.

سلاجقه خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه با این رویکرد، می‌تواند به عنوان یک الگوی مناسب برای همه صنایع آلاینده کشور معرفی شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به بُعد شفاف‌سازی اقدامات فولاد مبارکه گفت: مردم دوست دارند به صورت دائم و مستمر در قالب تابلوهای اعلانات از وضعیت آلایندگی اینجا باخبر شوند و در قالب ایستگاه‌های پایش این اطلاعات تحت عنوان اتاق شیشه‌ای به اطلاع مردم خواهد رسید.

پایان پیام/۳۶۴۹/آ

منبع: فارس
شناسه خبر: 986750